29 Mayıs 2016 Pazar

Antalya'da Yabani Pirinç

 Geçtiğimiz gün Antalya'da mayıs meltem esintisiyle geçiyor, havaya bir dostluk buluşmasının güzelliğini sunuyordu. Promedia'nın organize ettiği Yabani Amerikan Pirinci Blogger Etkinliği adı altında bir güzel buluşma daha yaşadık. Antalya'da Yaşayan Blog Yazarları olarak Amerikan Pirinci hakkında faydalı bilgiler aldık.
Diyabet ve obezite riskini azaltıp, kanser ve kalp hastalıklarına karşı etkisi ise çok fazla. Yüksek lif içeri olduğundan sağlıklı beslenme için öneriliyor. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğundan toksinleri temizliyor. Amerikan Yabani Pirinç için Tahıl grubunun en değerlisi diyebiliriz...

Clup Arma denizin şehre gülümsediği neşe dolu manzarası ile gözlerimizi şenlendirdi...
Chef Raif Kahraman'dan Amerikan Yabani Pirinci  ile yapılan harika tarifler alıp nefis lezzetlerine de şahit olduk... İçeriğindeki yüksek lif, protein, mineral ve vitaminler ile eşsiz lezzetinden dolayı tüm dünyada kullanımı her geçen gün artan yabani pirinç, Türk mutfaklarında da hızla yaygınlaşıyor. Yabani pirinç, yüksek besin değeri ve sıra dışı lezzeti ile diğer tüm tahıllar arasında ön plana çıkıyor.Yüzyıllar boyunca Kuzey Amerika yerlilerinin temel yiyecek kaynaklarından birisi olan yabani pirinç, tüm dünyada sağlığına ve beslenmesine dikkat eden tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Düşük yağ ve kalori içeren yabani pirincin en önemli özelliklerinden biri de glütensiz olması. Glüten intoleransı Türkiye’de de çok yaygın. Bu nedenle glütensiz yiyecek tüketiminde yabani pirinç öneriler besinler arasında başı çekiyor.
“Tam Tahıl” sınıfına giren yabani pirincin 100 gramında yaklaşık 15 gr. protein ve 6 gr. lif bulunuyor. Yüksek oranda demir, fosfor, kalsiyum ve potasyum içeriyor. Ayrıca yabani pirinç yüksek antioksidan içeriğe sahip olması nedeniyle yaşlanmayı geciktiriyor. 
Tüm içtenlikle bize yakınlığı için Promedia çalışanlarına, misafirperverlikleri için Clup Arma çalışanlarına, deniz kokulu, yine yeni bilgi dolu güne emeği geçen herkese kalben teşekkürler...

6 yorum:

 1. ahh senin şu güzel cümlelerinnnn :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel gören yüreklere göre.... :)))

   Sil
 2. Güzel ve faydalı bir etkinlik olmuş...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Canım yine çok güzel yazmışsın. Yabani pirinç salata ve özellikle balık yanında sunulan pilavına bayıldım. Nice güzel etkinliklere.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, gün güzeldi, biz güzeldik... Hep beraber nice güzelliklere... :)

   Sil

Değerli Düşünceleriniz İçin Teşekkürler...